Így tenne tönkre minket Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása

Összeomló mezőgazdaság, feje tetejére álló munkaerőpiac, a migrációs krízis erősödése, és elképesztő pénzveszteség.

Ursula von der Leyen és Manfred Weber vezetésével a brüsszeli balliberális politikai közösség nagyon igyekszik elérni, hogy az ukránokat gyorsított eljárásban beléptessék az Európai Unióba. Ám Ukrajna EU-csatlakozása számos uniós tagállam lakosságának ellenére van, és nem véletlenül, hiszen óriási veszélyeket rejt.
Továbbra sem tett le tervéről brüsszeli politikai elit, amely Ursula von der Leyen vezetésével szeretné elérni, hogy minél előbb végbemenjen Ukrajna EU-csatlakozása. Mindez persze nem csak szavakban nyilvánul meg, az uniós intézményekben legalább ezren dolgoznak az ügyön. Teszik mindezt annak ellenére, hogy az európai polgárok jó része kifejezetten ellenzi ezt – a Századvég legutóbb felmérése szerint legalább 11 európai tagállam lakossága nem támogatja az ukránok felvételét.
Az említett országok polgárai természetesen okkal ellenzik, hogy Ukrajna EU-csatlakozása bekövetkezzen, hiszen mindez nagyon komoly veszélyt jelent az Európai Unió tagállamaira nézve. Korábbi cikksorozatunkban bemutattuk, hogy
területén milyen súlyos következményei lennének Ukrajna gyorsított EU-csatlakozásának – és akkor arról még nem is beszéltünk, milyen brutális pénzveszteséggel járna mindez.
A kezdeményezésnek persze támogatói is akadnak – főként politikusok –, a balti államok például közös állásfoglalásban követelték az ukrán állam gyorsított csatlakoztatását.
Brüsszelben pedig az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, és a TISZA pártot is frakciójába ültető Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber vezetésével az uniós állampolgárok véleményével mit sem törődve, mindent megtesznek, hogy akár erővel, de csatlakoztassák Ukrajnát az EU-hoz.
Ezt is ajánljuk a témában
Összeomló mezőgazdaság, feje tetejére álló munkaerőpiac, a migrációs krízis erősödése, és elképesztő pénzveszteség.
Az ukrán EU-csatlakozás terve nem új, hiszen Ursula von der Leyen már 3 évvel ezelőtt is belengette, hogy szeretnék elérni az ukrán állam felvételét. Azóta azonban egyre gyorsulnak az események, és az uniós vezetők szerint az ukrán eu-csatlakozás dátuma már nem egy a jövőbe vesző meghatározhatatlan időpont, hanem konkrét terv létezik arra nézvést, hogy ez mikor – lehetőleg minél gyorsabban – megtörténjen.
Ezt bizonyítja, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök május elején az EP-ben megerősítette korábban a kijevi csúcson tett kijelentését, miszerint az ukrán kormány igyekszik elhárítani az EU-csatlakozással járó számos jogi és demokratikus akadályt, és halad az uniós normák elérése érdekében.
Nagyra értékelem a politikai akaratot. Még azt is mondhatnám, ha a folyamat ebben a tempóban és minőségben folytatódik, akkor talán 2030-nál korábban is megtörténhet a csatlakozás
– fogalmazott a politikus.
Majd ugyanez kicsit bővebben:
Persze nem von der Leyen az egyetlen jelentős brüsszeli politikus, aki azt szeretné, hogy Ukrajna EU-csatlakozásának dátuma egy minél közelebbi időpont legyen, hiszen ugyanezt mondja Charles Michel, az Európa Tanács korábbi elnöke, valamint Marta Kos, az Európai Unió bővítési biztosa. Utóbbi kijelentette, hogy Brüsszelben „körülbelül ezer ember dolgozik különböző területeken, kizárólag egyetlen ország integrációján” és hozzátette, hogy személyesen is mindent megtesz az eljárás sikeréért.
Ezt is ajánljuk a témában
Marta Kos szerint a bővítés kulcsfontosságú biztonsági garancia, ezért új módszerekkel segítenék elő Ukrajna és más országok csatlakozását, még ebben a ciklusban.
A bővítési biztos a nem csak pozícióját tekintve, hanem Ukrajna EU-csatlakozásának sikerében is biztos:
Marta Kos elmondta azt is, hogy az ukrán EU-csatlakozás zökkenőmentessé tétele érdekében egy alternatív döntéshozatali mechanizmus bevezetésén is dolgoznak – ezzel szeretnék megakadályozni, hogy egyes tagállamok ellenvéleménye akadályozhassa a folyamatot. Ezzel szeretnék tehát kikerülni például a magyar vétót.
„Az uniós tagállamokkal közösen a Bizottság olyan lehetőségeket vizsgál, amelyek egyszerűsítenék a csatlakozási eljárásokat, hogy a kétoldalú ügyek ne hátráltathassák a bővítést ebben a nagyon érzékeny geopolitikai helyzetben” – fogalmazott Kos. Mindez különösen annak fényében döbbenetes, hogy épp a bővítési biztos volt az a politikus, aki megmutatta Alex Sorosnak, hogy az ukrán EU-csatlakozás feltételei közül egyetlenegy sem teljesült.
A kását persze nem eszik olyan forrón, egyelőre messze nem egyértelmű, hogy mikor veszik fel Ukrajnát az EU-ba, és ebben a tagállamok vezetőinek – köztük az Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását ellenző magyar kormánynak is lesz szerepe.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarország jövője a tét! – véli a kormányfő.
Az ukránok mielőbbi felvételét sürgeti Manfred Weber, az EP legnagyobb frakciójával rendelkező, Magyar Pétert és társait is sorai közt tudó Európai Néppárt elnöke is.
A vállaltan magyargyűlölő német politikus egyébként az ukrán EU-csatlakozással kapcsolatban kijelentette, hogy az ukránoknak ugyanannyi joguk van az Európai Unióhoz tartozni, mint nekünk magyaroknak.
„Az európai néppárt egyértelmű európai perspektívát kíván adni Ukrajnának. Ahogy a magyar nép örömmel csatlakozott ehhez a nagy családhoz, hogy élvezhesse a szabad mozgás, az egységes piac, a gazdasági fejlődés és az egységes unió, az Európai Unió belsejében biztosított politikai biztonság előnyeit, úgy az ukrán népnek is ugyanaz a joga, hogy ezt megtehesse. Ahogy a magyar nép 20 évvel ezelőtt csatlakozott, hogy részese lehessen ennek a nagy családnak, úgy az ukránoknak is ugyanaz a joguk van ehhez.(...) Ebben a kérdésben egyértelmű álláspontot képviselünk” – fogalmazott Weber.
A német politikus nem is titkolja, hogy többek között az ukrán állam uniós felvétele érdekében szeretne kormányváltást Magyarországon.
Ezt is ajánljuk a témában
„Mára már mások is követik ezt a definíciónkat. Tusk Kaczyński ellen, Magyar Péter Orbán ellen, Csehországban Fiala az EPP-s barátainkkal együtt Babiš ellen” – fogalmazott Weber.
Ez az ő részéről érthető, hiszen Weber úgy vette fel Magyar Péter pártját a néppárti frakcióba, hogy világossá tette, csak olyanokkal dolgozik együtt, akik Ukrajna-, Európa- és jogállamiság-pártiak, és ezt tőlük is elvárja.
A TISZA Párt pedig láthatóan igyekszik ennek megfelelni, hiszen a néppárti vonalhoz igazodva áprilisban megszavazták azt az előterjesztést, amely Ukrajna EU-taggá válását sürgeti, sőt ennek elősegítésére nagy összeggel (cca. 35 milliárd euró) támogatná a háború sújtotta országot.
A TISZA Párt politikusainak véleménye (azaz Magyar Péter véleménye) a háború kérdésében pedig szépen lasssan megváltozott.
Ezt is ajánljuk a témában
A tiszás EP-képviselő szerint a saját családjuknak érzik a háború-, migráció- és LMBTQ-párti Néppártot.
De szavazóinak többsége is ezt várja el Magyar Péteréktől: a Nemzet Hangja című szavazáson a kitöltők nagy többsége támogatja Ukrajna felvételét az EU-ba (58,18 százalék igen, 41,82 százalék nem). A felmérés eredményével a brüsszeli politikusok mellett Volodimir Zelenszkij is nagyon elégedett volt. Az ukrán elnök ezzel kívánta legitimálni az ukrán EU-csatlakozásra vonatkozó törekvéseket és ismét szorgalmazta a terv mielőbbi végrehajtását.
Az általunk megkérdezett szakértők egytől-egyig arra figyelmeztetnek, hogy Ukrajna EU-csatlakozása Magyarországra nézve katasztrofális következményekkel járna. szinte biztos például, hogy
Ezt is ajánljuk a témában
Nyugati óriáscégek az elmúlt években felvásárolták Ukrajna termőterületeinek nagy részét, és most olcsó, de rossz minőségű, sőt veszélyes élelmiszerekkel készülnek elárasztani az uniós piacot, ezért lobbiznak von der Leyenéknél az ország EU-csatlakozásáért – mondta Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára.
Úgy tűnik, ezt a magyar állampolgárok is értik, legalábbis ezt látszik bizonyítani a Voks 2025 eredménye.
A kormány véleménynyilvánító szavazásán több mint 2,1 millió magyar állampolgár tette le voksát, és a szavazók 95 százaléka Ukrajna EU-csatlakozása ellen szavazott.
Ezt is ajánljuk a témában
Hidvéghi Balázs elmagyarázta, miért van kritikus jelentősége a Voks2025 eredményének Ukrajna gyorsított EU-csatlakozásával kapcsolatban.
Nyitókép: STR / NurPhoto / NurPhoto via AFP
A kormányülésen is téma az EU következő ciklusra tervezett költségvetése, mely sorscsapással érne fel a magyar gazdák számára.